Ak hľadíme na výber kvalitnej látky na obnovu alebo zmenu dizajnu nábytku, na začiatok si musíme povedať, že existujú konkrétne dva typy tkanín a to prírodné a syntetické. Pod tými prírodnými si predstavíme typickú bavlnu a hodváb, k syntetickým sa radí akryl, polypropylén a nylón. Ak vyberáme vhodnú voľbu k čalúnnickému nábytku, zvyčajne siahneme po kombinácii vlastností oboch týchto dvoch typov tkanív, ktorá je typická predovšetkým pre modernejšie typy látok, vhodnou voľbou k úprave starej a poškodenej podoby nábytku, alebo k zmene jej súčasnej podoby je vhodná poťahová látka.
Tieto látky nám poskytujú viacero nápaditých variant vhodných ku konkrétnemu typu nábytku či miestnosti. Môžeme ich použiť v bežnom prípade, ak nábytok začína pôsobiť poškodeným alebo starnúcim dojmom, alebo dokonca i vtedy, ak sa nám jeho dizajn, respektíve jeho sfarbenie prestane po určitej dobe páčiť a chceli by sme ho nahradiť. Samozrejme, nie každý si môže dovoliť svoj nábytok vyhodiť len kvôli farbe či starnúcemu dizajnu a opätovne kúpiť nový a takto pokračovať ďalej, investícia do poťahovej látky je tak oveľa, oveľa skromnejšia, pričom by mala navodiť želaný efekt bez zbytočne vysokej investície a problémov spojených s premiestňovaním a sťahovaním starého nábytku za nový. Výsledný efekt bude pôsobiť odlišným a hlavne už na prvý pohľad inovovaným dojmom.
Modernou metódou v oblasti výroby a použitia spomenutej látky sa stáva jej úprava viacerými chemickými prostriedkami a vylepšením jej pôvodných fyzikálnych predpokladov pomocou teflónu.
- Takáto látka sa tak stáva odolnou voči bežným vplyvom jej poškodenia, akými sú napríklad rozliate tekutiny či podobné formy znečistenia (jedlo, farby,,..).
No pochopiteľne, pri väčšom poškodení sú škody viditeľné, no čo je dôležité, poškodenie je viditeľné na povrchu a nepresakuje hlbšie, čiže sa dá pomerne ľahko z povrchu odstrániť.