Aquapark, slovo nie slovenského pôvodu. Každý z nás, bez ohľadu nato či sa niekedy učil angličtinu, sa bude vedieť dovtípiť, čo sa za múrmi takého rezortu nachádza a čo dokáže svojim zákazníkom poskytnúť. Pôvodne vznikali najmä v prímorských oblastiach, kde plnili funkciu zábavného parku s bazénmi, toboganmi a inými atrakciami. Ideálne miesto pre ľudí, ktorí nechceli celú dovolenku stráviť v morskej vode a na piesku. S meniacim sa podnebím sa otvárajú aj hlbšie v stredozemí, a tak máme už aj aquaparky na Slovensku.
Aquaparky na Slovensku ako ideálne miesto na zábavu a výlet
Aquapark teda nemusíte hľadať len v stredomorských letoviskách. Klimatické podmienky v minulosti dovoľovali budovať tieto zábavné atrakcie len v krajinách ako Španielsko, Taliansko, Chorvátsko či Grécko. Stredomorské podnebie je aktuálne typické aj pre zemepisné šírky Maďarska a taktiež našej krajiny. Vďaka obľúbenosti medzi návštevníkmi sa však pomerne rýchlo rozšírili aj severnejšie a aktuálne môžeme nájsť aquaparky na Slovensku v ktorejkoľvek časti od západu na východ a od severu na juh.
Každý je špecifický svojou lokalitou, rozlohou, či počtom atrakcií, no ak sa zameriame na charakteristiku aquaparkov na Slovensku, tak hovoríme o pomerne rozlohou veľkom areáli. Ten dokáže svojím návštevníkom poskytnúť rozmanité vodné atrakcie či služby typické pre plavárne a kúpele. Medzi takéto služby môžeme zaradiť saunu, parný kúpeľ, podvodné a iné masáže, vodný bar, fitness, solárium a podobne. Častokrát tu nájdeme taktiež umelo vytvorené priestory imitujúce prírodné prostredie v podobe napríklad jaskýň, do ktorých je možné vplávať. Aquaparky na Slovensku myslia aj návštevníkov milujúcich zvieratá a ponúkajú pohľad na živé ryby v akváriach alebo leguány.
Mnohé z aquaparkov na Slovensku čerpajú vodu pre svoje atrakcie a bazény z podzemia. Často hovoríme o termálnej vode, ktorá nemusí byť priemyselne ohrievaná a dokáže nášmu telu zabezpečiť látky, ktoré nám voda z kohútika v domácich podmienok poskytnúť nedokáže. Takto získavaná vodu musí byť práve ochladzovaná, výnimkou nie je teplota vody okolo 50 stupňov. Dlhodobý pobyt vo vode pri tejto teplote by bez ochladenia nebol možný. Veľa aquaparkov na Slovensku má svoje bazény s antikorovým povrchom. Takýto bazén následne minimalizuje potrebu využívania chlóru ako antibakteriálneho prostriedku, s ktorým sa bežné stretávame na kúpaliskách a plavárňach. Na dezinfekciu vody sa využíva sa zvykne používať UV žiarenie, vďaka ktorému je voda šetrnejšia k pokožke a očiam.
Ďalšie zaujímavé informácie nájdete na http://nasavoda.sk/.