Ani my sme nevenovali zábradliu na chodoch príliš veľkú pozornosť. Keď som si však jedného dňa všimla, že drží na posledných dvoch miestach, rázne som rozhodla, že je čas na jeho výmenu. Celé som si to predstavovala nejako tak, že si na internete vyberiem zábradlie za primeranú cenu a samozrejme také, ktoré sa nám bude všetkým páčiť. No v skutočnosti to nebolo až tak jednoduché. Nevedela som totiž, že dnes poznáme také množstvo rozdielnych zábradlí. Sklenené, hliníkové, stavebnicové a tak ďalej. Tu je niekoľko mojich rád, ako vybrať zábradlie na schody naozaj čo najlepšie.
- Čo od svojho zábradlia očakávate?
To je prvá a najzákladnejšia otázka. Ak totiž chcete len to, aby zábradlie poslúžilo len ako zábrana proti pádu zo schodov, postačia vám aj tie lacnejšie kúsky. Ak ale chcete, aby bolo zároveň estetickým doplnkom, musíte vyberať aj očami.
- Kde bude zábradlie umiestnené?
Bude vaše zábradlie vonku alebo dnu? Ak bude dnu, nemusíte sa obávať korózie alebo výraznému mechanickému poškodeniu. Pri vonkajšom zábradlí je to však trošku iné. Bude naňho pršať, snežiť a páliť slnko. Taktiež naňho môže spadnúť konár, ktorý ho poškodí. Preto vyberajte čo najviac odolné materiály.
- Ako máte zariadený byt?
Zábradlie je veľmi výrazným prvkom. Je to logické, pretože ide o „doplnok“ podstatne veľkých rozmerov. Preto sa pred jeho výberom pozrite na zvyšok svojej domácnosti. Napríklad my, máme interiér domu ladený do vidieckeho štýlu. Preto sme ani neuvažovali nad sklom. V našom prípade bolo vhodnejšie drevené zábradlie.
- Koľko ste do zábradlia ochotní investovať?
No a nakoniec je tu ešte jedna vec, ktorá je však veľmi podstatná, a to cena zábradlia. Naše drevené nás vyšlo na približne tisíc eur. Podotýkam, že ide o masívne – originálne drevo a nie nejaké náhradu. Navyše naše zábradlie nie je príliš dlhé. Najlacnejším riešením je samozrejme obyčajné železo. Nehrdzavejúca oceľ, hliník a sklo sú si cenovo blízko a nejde o tú najlacnejšiu investíciu.