Choroba cez zimu nie je nič nového – stáva sa to každý rok. Cez leto však príde neočakávane a v plnej paráde. Vtedy sa aj ten najmúdrejší človek posadí na stoličku a začne premýšľať, prečo práve on. Princíp je jednoduchý, môžu nastať iba 2 situácie, ktoré v organizme nastali, a sú pre nás fatálnymi.
- Nákaza
Hlúpa chyba, za ktorú si sami bohužiaľ nemôžete. Okolo vás môže denne prejsť niekoľko chorých ľudí, a vy ste stále fit. To však neplatí, ak sa nachádzate v uzavretých priestoroch – čím menší, tým horšie. Patogény sa nachádzajú nielen na chorom človeku, ale aj v jeho okolí. To znamená, že sa nevyhýbate len kontaktu s postihnutou osobou, ale aj jeho okolia – to znamená osobné veci, kľučka, dvere, ovládač od televízora… Tak isto je to aj v medziľudskej verenej doprave – po príchode domov umyť ruky s poriadnym mydlom. Ak patríte medzi senzitívne osoby, ktoré ľahko podľahnú vonkajším patogénom, pri kýchaní a kašľaní je vysoká pravdepodobnosť prenosu kvapôčkovou infekciou až do dvoch metrov. Mikroorganizmy sa ľahko v tele s oslabenou imunitou rozmnožia a postupne vznikajú príznaky ochorenia, hlavne choroby dýchacej sústavy.
- Nedostatočný prísun vitamínov
Ak je overené, že ste sa vyhli nákaze, chyba môže byť v niečom inom. Pre správne pochody vo vnútri tela je nutné stále „dokladať“ dôležité vitamíny a minerálne látky – niektoré sú potrebné v stopových množstvách, no iné až v niekoľkých stovkách gramu!
Ak už choroba však nastala, nie je cesty späť. Patogény treba vyhnať z tela von, a to rýchlo. Pomôžte telu pri boji s voľnými radikálmi a doprajte si vysoké množstvo tekutín. najmä bylinných čajov podporujúcich imunitu s baktericídnym účinkom. Obyčajný čaj z materinej dúšky býva často rýchlou liečbou bez nutnosti liekov. Pridaním lyžičky medu prispejete jeho antibakteriálnym účinkom. K tomu je nutné dať si voľno, nastaviť režim v posteli a nevydávať zo seba viac energie, ako je nutné.