Lieky cez telefonát?

Mnohý pacienti, ktorí sa liečia na chronické ochorenia poznajú každomesačné návštevy u doktora za účelom predpísania liekov. Samozrejme, že to predstavuje problém, hlavne u zamestnaných ľudí, ale aj pre tých, ktorí majú oslabenú imunitu alebo iné zdravotné ťažkosti. Keďže ide len o formalitu, zdravotnícky experti prišli už niekoľko rokov dozadu s ideou elektronického systému, ktorý by zjednodušil život nie len pacientom, ale aj prácu zdravotníkom.

sérum

  1. Na Slovensku to nie je poriadne ani rok, čo sa elektronické zdravotníctvo dostalo do plnej formy používania. Samozrejme, že to neplatí u každého lekára, no väčšina sa snaží držať krok s novými požiadavkami. Ako to teda funguje? Dá sa počítať so zjednodušením a to obídením fyzickej návštevy ambulancie. Stačí telefonát a návšteva lekárne. Cez to všetko sa pravidelne objavujú narážky na negatíva systému a nespokojnosť skupiny obyvateľstva.
  2. Prvým väčším negatívom, ktoré sa objavilo krátko po spustení programu je jeho nefunkčnosť a občasné výpadky. Prednedávnom sa mnohý lekári sťažovali práve na toto, a to na Ministerstve zdravotníctva. Systém, za ktorý sme my všetci zaplatili niekoľko miliónov eur podľa hovorkyne môže vypadávať, pretože sa to stáva v každom systéme. Takáto odpoveď však nie je ani zďaleka uspokojivá a to z niekoľkých dôvodov. Prvým je, že program na zdieľanie receptov funguje niekoľko rokov aj v zahraničí a to za oveľa menej peňazí. Druhý problém je v tom, že tu nejde len o obyčajnú webovú stránku Daňového úradu. Bavíme sa tu o zdraví a živote pacientov, ktorí potrebujú svoje lieky na prežitie. Odpoveď, že každý systém z času na čas vypadáva, nie je dostačujúca.

kanyla
Na to, aby sme túto funkciu mohli využívať, treba počítať s jeho bezchybnosťou. Bez neho sa stáva, že samotní lekári nedokážu pracovať a pacient tak ostáva na poslednom mieste a v ohrození života. Preto je na zamyslenie, ako sa vysporiadať s obdobnými výpadkami a chybami v systéme.