Ak trpíte kŕčovými žilami alebo sa žilová trombóza vyskytla u niekoho z vašich blízkych, mali by ste čím skôr začať s preventívnou liečbou. Tá je v tomto prípade tým najúčinnejším prostriedkom, ktorým môžete proti trombóze bojovať.
Príčiny vzniku žilovej trombózy
Na vznik trombózy sú najnáchylnejší ľudia, ktorá majú poškodené steny ciev, vyššiu zrážanlivosť krvi alebo trpia pomalším prietokom krvi v cievach. Medzi tie najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré vedú práve k tejto diagnóze, sú nepochybne kŕčové žily. Poznáme však ešte omnoho viac rizikových faktorov.
- Dlhodobá nehybnosť – ľudia po operáciách, imobilný pacienti atď.
- Sedavý spôsob života – práca v kancelárii, časté cestovanie autom alebo inými dopravnými prostriedkami atď.
- Fajčenie
- Diabetes
- Vysoký krvný tlak
- Nadváha, obezita
- Niektoré infekčné ochorenia
- Užívanie liekov na hormonálnej báze – napríklad antikoncepcia
- Zápaly ciev
Základom je prevencia
Niektoré zo spomínaných rizikových faktorov ovplyvniť nemôžete, iné sú zas len vo vašich rukách. Hovoríme najmä o nadváhe, užívaní antikoncepcie, vysokom krvnom tlaku, fajčení či sedavom spôsobe života.
Najlepšou prevenciou proti vzniku žilovej trombózy je nepochybne pravidelný pohyb. Ak pracujete v kancelárii alebo strávite dlhé hodiny za volantom auta, snažte sa to vykompenzovať športovaním.
Ak patríte k ľuďom s vyššou zrážanlivosťou krvi, nie je na škodu preventívne užívanie liekov na riedenie krvi. na niečo podobné sa nikdy nedávajte sami. Navštívte svojho lekára, ktorý vám bude v tomto smere vedieť poradiť najlepšie.
Hustotu krvi viete do istej miery ovplyvniť aj dodržiavaním pitného režimu. Dospelý človek by mal za jeden deň, vypiť minimálne dva litre vody. Keďže je veľmi ťažké povedať, koľko taký priemerný človek váži, riaďte sa skôr pravidlom, že na kilogram hmotnosti musíte prijať aspoň tridsať mililitrov tekutín denne.